Rok lub więcej przed ślubem

Poszukaj fryzjera, który upina włosy

Wbrew pozorom, nie jest to zbyt popularne zajęcie i ich kalendarze szybko się zapełniają. Popytaj na grupach, przeczytaj oceny i przejrzyj portfolio. Zachowaj ostrożność – każda Panna Młoda ma inny gust (i włosy), więc zamiast wierzyć, że upięcie było piękne, poproś o udostępnienie zdjęć. „Drogo/tanio/ja dałam mniej” –  cena, a raczej wartość usługi to również bardzo subiektywna kwestia. Nie zawsze drogo znaczy lepiej, ale jak wszędzie, jeśli fryzjer ma działalność i dba o swoje warunki pracy (i zdrowie!), to musi się to odbić na cenie usługi.

Zarezerwuj termin

Jak już znajdziesz – ustal kiedy rozpoczynają się zapisy, jak wygląda oferta i zasady współpracy. Niektórym wystarczy tylko sms czy rozmowa przez telefon. Ja wolę mieć pewność, że obie mamy jasność co do ustaleń, więc zawsze przyjmuję rezerwacje mailowo i tylko tak je potwierdzam. Dzięki określonemu wzorowi wiadomości mam pewność, że nie przeoczyłam żadnego zapytania.

UWAGA: Zadbaj o „plan B”

Co zrobisz, gdy wybrany przez Ciebie fryzjer nie będzie miał miejsca? Znajdź od razu kilka innych salonów / osób, których prace Ci się podobają i również spróbuj zarezerwować termin. Zazwyczaj jest wymagana wpłata zadatku, ale często można go otrzymać z powrotem, jeśli odpowiednio wcześnie rezygnujesz z danej usługi.

6-10 miesięcy przed ślubem

Zadbaj o włosy.  Odpowiednie cięcie, koloryzacja i zabiegi regeneracyjne powinny być rozpoczęte jak najwcześniej. Często jest to długotrwały proces, który w trakcie trwania znacznie zmienia strukturę włosów i wykonany za późno może utrudnić wykonanie fryzury.

Cięcie pielęgnacyjne (inaczej polerowanie włosów) pozwala w zauważalny sposób przyspieszyć ich rośnięcie. Dobrze jest je wykonać co 2-3 miesiące, a jeśli włosy są bardzo zniszczone, nawet częściej. Tu możesz przeczytać więcej na ten temat.

Nawet najdroższe kosmetyki nie pomogą, jeśli będziesz źle traktować włosy w codziennej pielęgnacji. Sprawdź, czy nie masz złych włosowych nawyków

2 miesiące przed ślubem

Umów termin fryzury próbnej, ostatniego podcięcia końcówek (nie należy już ścinać włosów z długości, chyba, że fryzjer. Który Cię czesze zalecił inaczej), a jeśli farbujesz włosy – ostatnią koloryzację wykonaj nie później niż 4 dni przed ślubem.

Na próbę przyjdź z umytą głową (najlepiej 3-12h przed spotkaniem). Przygotuj zdjęcia swojej sukni, dodatków, klimatu, w jakim będą wykonane dekoracje sali. Wybierz jakie ozdoby do włosów cię interesują – welon, kwiaty, biżuteria? O tym jak wygląda próba i dlaczego warto ją wykonać przeczytasz tutaj.

W dniu ślubu (lub dzień przed)

Przygotuj włosy zgodnie z zaleceniami fryzjera otrzymanymi na próbie.

Wizyta w salonie

Dojazd do salonu – uwzględnij poranne korki! Trasa, która wieczorem zajmuje 11 minut, w porannym szczycie może zająć nawet 45minut. Najlepiej, jeśli nie będziesz kierowcą – w dniu ślubu nerwy odpadają nawet najbardziej opanowane kobiety.

Bądź na czas. Niektórzy fryzjerzy zastrzegają sobie prawo do odmówienia wizyty lub zmiany fryzury, jeśli spóźnienie jest dłuższe niż X minut.  Nie znaczy to, że masz być pół godziny przed czasem – wystarczy, gdy pojawisz się z 5-minutowym wyprzedzeniem. 

W czasie czesania często budzi się żołądek, dlatego dobrze mieć ze sobą jakąś kanapkę 🙂 Masz teraz czas by ja zjeść, zwłaszcza jeśli zaraz po fryzurze robisz makijaż.

Czesanie w domu Panny młodej

Ułóż w jednym miejscu biżuterię, kwiaty, buty, perfumy, tak, byś nie musiała ich szukać dla fotografa w trakcie czesania.

Gdy fryzjer przyjeżdża do Ciebie, pamiętaj że potrzebujecie spokojnego, dobrze oświetlonego miejsca do pracy wyposażonego w:

  • lustro (chyba, że lubisz krzywe fryzury 😉 to nie musi go być) – możemy przywieźć swoje
  • dostęp do prądu,
  • krzesło bez zagłówka – Twoja głowa i szyja powinny wystawać nad oparcie i być mniej więcej na wysokości 110-120 cm,
  • wysoki blat na rozłożenie sprzętu, najlepiej po prawej stronie od krzesła (np. deskę do prasowania, ale też możemy przywieźć własny stolik).

Polecane artykuły